Et unikt samarbeid som bryter grenser
Vinn-Vinn er mer enn bare et prosjekt – det er et levende bevis på at ressurser finnes i alle mennesker. Gjennom flere helger i året drar Vinn-Vinn på tur, og da fungerer deltakere fra Tyrilistiftelsen som ledsagere for dem som har svekket syn eller er helt blinde fra RP-foreningen.
Den nylige turen til Oset fjellhotell på Gol var intet unntak. Med topptur til Skogshorn, ble helgen et godt eksempel på hva som skjer når fordommer brytes ned og mennesker får muligheten til å vise sine styrker for hverandre.
Ny forståelse av egne muligheter
Sofia er med som ledsager fra Tyrilistiftelsen, og beskriver opplevelsen av å være med på turene som en varme som er vanskelig å overse. For henne har Vinn-Vinn blitt noe mer enn en aktivitet – det har blitt en kilde til selvinnsikt og håp.
- Som rusavhengig har jeg tidligere vært den som hele tiden trenger omsorg og støtte. Så det å kunne gi tilbake og være i en annen rolle har vært litt merkelig, men jeg syntes også det er veldig fint å få den tilliten og muligheten, forteller Sofia.
Hennes ord illustrerer kjernen i filosofien til Vinn-Vinn; at alle mennesker har noe verdifullt å bidra med. Gjennom å være ledsager får ikke bare Sofia ansvar, men også en ny forståelse av egne muligheter.
- Jeg har skjønt at jeg ønsker å jobbe i en sånn her setting. Det er så mange fine samtaler, og det er givende å kunne være til nytte og en støtte for andre, sier Sofia engasjert.
Øyeblikket på toppen som endret alt
Det er ikke bare de store gestene som skaper forandring – ofte er det de små, intense øyeblikkene som setter spor. For Sofia var det da hun sammen med sin følgesvenn fra RP-foreningen nådde toppen av Skogshorn, etter en krevende vandring gjennom steinete terreng og bratte bakker, som satte dype spor.
- Vi skulle nå toppen, og da vi klarte det, begynte vi nesten å gråte begge to. Vi fikk til noe begge egentlig tenkte at vi ikke ville få til, er hvordan Sofia beskriver øyeblikket.
Øyeblikket som Sofia beskriver, representerer også essensen av Vinn-Vinn, som er at sammen er det mulig å oppnå det som føles umulig alene.
Å se med mer enn øynene
Åste er med som deltaker fra RP-foreningen, og deler et like verdifullt perspektiv på fellesskapet som blir til på tur med Vinn-Vinn. For henne handler Vinn-Vinn om å oppdage at alle mennesker er ressurspersoner, uavhengig av hvilke utfordringer de måtte ha.
- Jeg setter veldig pris på det unike samarbeidet, og det sosiale fellesskapet er viktig og utviklende. At man felles utfyller hverandre, kan hjelpe hverandre og bistå hverandre. Jeg er helt avhengig av den hjelpen som ledsager gir meg som mine øyne på tur, forteller Åste.
Interoptik sitt engasjement for øyehelse og fellesskap
Som stolt sponsor av Vinn-Vinn prosjektet har Interoptik ikke bare bidratt økonomisk, men også deltatt aktivt i gjennomføring av turene. Bjørn Skarpholt fra Interoptik Halden har vært med på flere av turene til Vinn-Vinn, og var også med til Gol.
- Vinn-Vinn har lært meg at man ikke skal forhåndsdømme hverandre, og det gjør inntrykk på meg å se samarbeidet mellom deltakerne på turene. De gir hverandre tid, og virkelig samarbeider for å nå toppen, sier Skarpholt.
I forbindelse med Verdens Synsdag 9.oktober 2025 markerer Interoptik sitt engasjement. Hvis du bestiller en synsundersøkelse hos Interoptik i perioden 6. – 12. oktober 2025, doneres 50 kroner direkte til Vinn-Vinn prosjektet, uavhengig av når undersøkelsen gjennomføres.
- Det er veldig viktig for oss å ha den stabiliteten økonomisk som Interoptik bidrar med, det gjør at vi vet at det blir samlinger neste år, og at det gode prosjektet kan utvikles, påpeker Åste.
En inspirasjon for fremtiden
Når Sofia reflekterer over hva hun tar med seg hjem fra turen til Gol, er det en ting hun legger vekt på;
- Når jeg drar hjem herfra så vil jeg tenke ‘alt er mulig’, sier hun med et smil som formidler mer enn ordene alene.
Prosjektet Vinn-Vinn beviser at synet ikke bare handler om øynene. Det handler om å se potensialet i hvert enkelt menneske og fellesskapet som oppstår når vi velger å se hverandre som ressurser. Begrensinger blir muligheter, utfordringer blir felles seire, og forskjeller blir styrker som utfyller hverandre.